TOP LATEST FIVE ORBITOPATIA TARCZYCOWA URBAN NEWS

Top latest Five orbitopatia tarczycowa Urban news

Top latest Five orbitopatia tarczycowa Urban news

Blog Article

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Więcej z kategorii Choroby i wady tarczycy

Orbitopatia o ciężkim nasileniu może grozić ryzykiem trwałej utraty wzroku w przebiegu neuropatii nerwu wzrokowego lub owrzodzenia rogówki, dlatego te przypadki absolutnie wymagają leczenia, aby zapobiec powikłaniom.

Orbitopatia tarczycowa (TO) jest najczęstszą przyczyną zapalenia tkanek oczodołu, stanowiąc około sixty% wszystkich stanów zapalnych oczodołu. Narzędzie diagnostyczne jakim jest rezonans magnetyczny (MRI) oczodołu wykorzystywane jest nie tylko do zobrazowania obrzęku i odróżnienia aktywnej fazy OT od jej nieaktywnej postaci, ale także do wykluczenia innych patologii, takich jak guzy oczodołu czy zmiany naczyniowe. Istnieje grupa chorób, które mogą naśladować objawy kliniczne TO, co może prowadzić more info do trudności diagnostycznych, zwłaszcza gdy u pacjenta zdiagnozowano wcześniej chorobę tarczycy. Problemy diagnostyczne mogą stwarzać przypadki jednostronnej TO, jednostronnej lub obustronnej TO u chorych bez wcześniejszych lub współistniejących zaburzeń funkcji tarczycy, brak objawów retrakcji powiek, diplopia jako jedyny objaw choroby czy narastanie diplopii pod koniec dnia.

Zastosowania szumu plamkowego oraz rozpraszania wstecznego w pośrednim obrazowaniu mikrostruktur oka

Orbitopatia tarczycowa (oftalmopatia tarczycowa) to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której występuje charakterystyczny objaw oczny nazywany wytrzeszczem oczu. Najczęściej pojawia się on w przebiegu choroby Gravesa Basedowa i nadczynności tarczycy.

Leczenie orbitopatii tarczycowej (Gravesa) na podstawie wytycznych EUGOGO 2021 z uwzględnieniem warunków polskich

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

objaw Graafego – przy spoglądaniu w dół ruch powiek górnych jest opóźniony w stosunku do ruchu gałek ocznych. To opóźnienie powoduje odsłonięcie rąbka twardówki na rogówkę; 

Za pierwotną przyczynę oftalmopatii tarczycowej uważa się procesy autoimmunologiczne będące powodem niektórych chorób tarczycy. Polegają one particular na wytwarzaniu przeciwciał, które atakują receptory znajdujące się w tarczycy. Ze względu na podobieństwo ich budowy do antygenów w tkankach oczodołu i oka, zmiany u części chorych rozwijają się wtórnie również w tej okolicy, prowadząc do oftalmopatii Gravesa-Basedowa .

Możesz również powiększać lub pomniejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

Jeśli u pacjenta współistnieje keratopatia (uszkodzenie rogówki), przepisywane są preparaty ze sztucznymi łzami oraz maści nawilżające.

Zapisz się na e-newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.

Oftalmopatia tarczycowa (w przeszłości choroba była nazywana także oftalmopatią Gravesa-Basedowa) jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której dochodzi do immunologicznego zapalenia mięśni, tkanki tłuszczowej i łącznej wypełniającej oczodół. Etiologia zmian ocznych w przebiegu choroby nie jest do końca poznana. Podkreśla się jej autoimmunologiczny charakter, występowanie wspólnego antygenu w komórkach nabłonka pęcherzykowego tarczycy i fibroblastach oczodołów. Choroba występuje częściej u kobiet, a szczyt zachorowań przypada między 30. a 60. rokiem życia, należy jednak pamiętać, że cięższe przypadki zachorowań występują z większą częstością u mężczyzn.

Produkowane przez organizm przeciwciała anty-TSH kierowane są przeciwko receptorom TSH obecnym w komórkach nabłonka pęcherzykowego tarczycy i fibroblastach oczodołu. Fibroblasty zaczynają się namnażać, rozwija się obrzęk, a tkanki otaczające gałkę oczną powodują ucisk nerwu wzrokowego i wytrzeszcz oczu.

Report this page